10 ноември е празник за всички десни българи. За тези, които са щастливи от победата на САЩ в Студената война, въпреки мястото на България в този конфликт.
Така икономистът Николай Аргиров коментира отношението на българите към тази паметна дата.
Прочетете: Кой е Николай Аргиров
Аргиров ни припомня събитията свързани с тази промяна, както нещата, които спечелихме и изгубихме след тази дата.
На 10 ноември 1989г. САЩ, НАТО и съюзниците им победиха СССР, Варшавския договор и СИВ в Студената война. След тази дата загубата за държавите от от “Източния блок” обявяваха политически капитулации в различни моменти.
Какво спечелихме на 10 ноември 1989г.
Имаме избор от много различни партии. По времето на социализма е имало пряка връзка между БКП и държавната власт. Ако сте искали да промените политиката на държавата е трябвало да го направите през структурите на партията, а не чрез други партии. Така, ако искате друг човек да управлява града ви, е било нужно да гласувате за друг секретар на градския съвет на БКП, а не за друг кмет.
Имаме право да пътуваме безпроблемно до по-голямата част от света. По времето на Студената война светът беше разделен от “Желязната завеса”. Прекосяването на тази мислена линия, преминаваща през средата на Европа беше съчетано с много бюрокрация, проверки и трудности. Днес не е така. Благодарение на края на Студената война, пътуването става много по-свободно. В случая голяма роля играе и развитието на технологиите, което позволява много по-евтини производство и поддръжка на самолети.
Днес държавата ограничава правата ни по-малко. По време на Студената война враждуващите страни постоянно са изпращали агенти зад граница, които са вербували местни сътрудници. Затова службите за сигурност е трябвало да правят повече проверки, а законите на държавите са били по-строги. Както ЦРУ, МИ6 и МОСАД са вербували българи за техни сътрудници, така и българската Държавна сигурност е имала агенти и е вербувала сътрудници в САЩ, Великобритания, Израел, Турция и др.
Какво изгубихме на 10 ноември 1989г.
Образование
Преди 10 ноември 1989г. България е една от най-успешните държави в сферата на образованието. То е качествено и създава едни от най-качествените кадри в света. За съжаление голяма част от тези кадри се реализираха извън страната след промените, а други не успяха да променят социалните си възприятия след споменатата дата.
Здравеопазване
Това е една от системите, за които почти целият свят ни завиждаше. Докато в САЩ повече от половината население няма достъп до лечение, то в Народна Република България всички граждани получаваха пълен здравен пакет. Мощната държавна икономика успваше да осигури безплатно за всеки пациент лечение. Принципът на здравната система беше всеки пациент да бъде лекуван така, както би бил лекуван генералният секретар на БКП.
Реални доходи
Трудно е да се измерят реалните доходи на българите в социалистическата система. Това, което знаем е, че всеки български гражданин е имал възможност да се лекува, и да се образова на най-високо ниво. Доходите са позволявали на хората да консумират само качествени хранителни продукти. Също така работниците са имало възможност да отидат с 4-5-членните си семейства за две седмици на море през лятото и 2 седмици на планина през зимата, както и да изпратят децата си на зелено училище. Имали са възможност да се занимават с всеки спорт, който поискат. Българите са ползвали всичко това докато са изплащали и жилище. Да, всеки е можел да си купи жилище, без да се ограничава от споменатите стоки и услуги в същото време!
Икономика
България става истински индустриална държава едва след Втората световна война. Само за няколко петилетки обаче народната република се превръща в мощна държава с модерна за времето си промишленост. 3000 огромни предприятия не само са давали работа на милиони българи, но са създавали продукция, която е стигала до целия свят. Въпреки модерните технологии 30 години след 1989г. българската икономика е като бледа сянка на индустриалният лидер на много пазари, каквато беше индустрията на Народна Република България.
Сигурност
Преди 10 ноември на практика престъпност нямаше. Ощетени от престъпност също са отсъствали. Криминалните случаи в споменатия период са били по-скоро изключения и са известни като отделни случаи.
Демография
Към 10 ноември 1989г. населението на България неофициално е над 9 милиона души. Въпреки това, последното национално преброяване преди тази дата е през 1985г. и то регистрира население от 8 948 649. Следващото преброяване е проведено през 1992г., когато резултатът вече е бил по-нисък. Затова в графиките периодът от 1985г. до 1992г. се описва изцяло с посока надолу, но спадът броя на населението реално е след 1989г.
Армия
Българската Народна Армия е била една от десетте най-мощни армии в света. Наличието на балистични ракети, модерни изтребители от четвърто поколение огромно количество нови танкове и добре обучена редовна и наборна армия са били гаранция за спазване на българския суверенитет. Турция е разчитала на американските войски на територията си, които са предпазвали държавата от българската заплаха. Единствено американските армии в южните ни съседки са представлявали опасност, от която е трябвало да се браним. България не е предоставяла правото на други държави да създават и поддържат военни бази на територията си.
Изводи за 10 ноември
Всеки може да прецени сам, кои от резултатите са по-важни за него. За едни хора възможността за избор между партии е най-важното нещо, а за други възможността за лечение е от по-голямо значение. От друга страна според някои хора храната преди не е била толкова качествена, колкото тази днес, въпрос на вкус е дали предпочиташ насипно кисело мляко или предпочиташ модерната опаковка на Данон. Други смятат, че днес живеем в не по-малко ограничен свят със сертификати, принудителни интервенции и други.
Въпрос на мироглед е да прецените дали 10 ноември е добра или лоша дата в българската история.